Δόξα-Νέα Σαλαμίνα: Μείωσε στους εφτά και… συνεχίζει να ελπίζει μαθηματικά (φώτος)

Χάρη σε γκολ του Πούριτς στο 68΄η Δόξα επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο πλαίσιο της 10ης στροφής του Β' ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος και… διατήρησε τις όποιες μαθητικές ελπίδες της έχουν απομείνει για παραμονή.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 28 βαθμούς, ενώ στους 44 παρέμεινε η ομάδα της Αμμοχώστου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Μολονότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ανοικτό το παιχνίδι μέχρι το τέλος με την ομάδα της Αμμοχώστου να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Να σημειωθεί ότι η Δόξα είχε δοκάρι στο 31’ σε σουτ του Ναμπί.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

1' Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Παπαγεωργίου μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ. Σωστά τοποθετημένος ο Αντωνίου μπλόκαρε στην αριστερή του γωνιά.

5’ Μπήκαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι στο ματς και προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

6’ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα σε σουτ του Φερνάντεθ, η μπάλα λίγο έξω.

10’ Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Λέουκο για τράβηγμα στον Αλσέους ενώ προσπαθούσε να βγει στην επίθεση.

11’ Πρώτη τελική για τη Δόξα εντός στόχου σε σουτ του Ναμπί. Μπλόκαρε με ευκολία ο Κίσσας.

12’ Δεύτερη καλή στιγμή για Δόξα σε κεφαλιά του Σαντίκ.

13’  Πολύ καλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φερνάντεθ έκανε την σέντρα και ο Γιάνκα εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα έξω.

21’ Σταδιακά ισορρόπησαν το ματς οι γηπεδούχοι. Αργός ρυθμός αλλά ανοικτό γενικά ματς.

31’ Δοκάρι η Δόξα. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Αλσεούς με συρτό πλασέ μέσα στην περιοχή να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

32' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο υπό πίεση έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ήταν αδύναμη. Μπλόκαρε ο Αντωνίου.

40’ Καλή φάση για τη Δόξα σε σουτ του Ναμπί, σε ετοιμότητα ο Κίσσας.

45’ Χωρίς επιπρόσθετο χρόνο το ματς.

ΤΕΛΟΣ Α’ ημιχρόνου: Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς. Μάλιστα αυτοί ήταν που είχαν την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα σε δοκάρι του Ναμπί.

46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο Β' ημίχρονο.

52’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Τάντι με έξυπνο γύρισμα στο ύψος του πέναλτι ο Τρούγιτς εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

57' Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Γιάνκα, Κατσιάρης, Παπαγεωργίου. Μέσα Ντουρμισάι, Μπεχαράνο και Νάρσινγκ.

58’ Με την είσοδό του στο παιχνίδι ο Ντουρμισάι χάνει πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από σέντρα του Φερνάντεθ, κατέβασε την μπάλα με το στήθος και με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64' Νέα πολύ καλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι. Καλύτεροι στα τελευταία λεπτά οι ερυθρόλευκοι.

68’ ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βελκόφσκι ο Πούριτς πιο ψηλά απ’ όλους με στριφτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

70’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Σαντίκ, μέσα ο Μέσκα.

71' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Καρλίτος, μέσα ο Κουσμάνοβιτς.

72’ Σώζει τη Νέα Σαλαμίνα ο Κίσσας. Μετά από λάθος του Μιγκελίτο, ο Ασάντε βρέθηκε σε θέση βολής και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον έμπειρο κήπερ των ερυθρολεύκων να πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα.

76’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ναμπί, μέσα ο Χάρης Κυριάκου.

77’ Τελευταία αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Φερνάντεθ, μέσα ο Κονέ.

84’ Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης η Νέα Σαλαμίνα, κρατά η Δόξα.

86’ Πολύ καλή απόκρουση του Αντωνίου σε σουτ του Κουσμάνοβιτς.

87’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Τρούγιτς, μέσα ο Προβυδάκης.

88’ Άλλη μια καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα σε κεφαλιά του Λέουκο μετά από σέντρα του Νάρσινγκ.

90’ Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος αναμέτρησης, νίκη για τη Δόξα.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Φοφανά, Τρούγιτς (87' Προβυδάκης), Σαντίκ (70' Μέσκα), Ναμπί (76' Χ.Κυριάκου), Βελκόφσκι, Αλσεούς, Αντωνιάδης, Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Μανουσόπουλος, Π.Κυριάκου, Λοιζίδης, Αντενόν, Προβυδάκης, Ε.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου, Μέσκα, Χάνι

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Κίσσας, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ (77' Κονέ), Καρλίτος (71' Κουσμάνοβιτς), Παπαγεωργίου (57' Νάρσινγκ), Λέουκο, Γιάνκα (57' Ντουρμισάι), Οφόρι, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης (57' Μπεχαράνο)

Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Κουμούρης, Κουσμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Κονέ, Φράγκος, Προκοπίου, Γκουανίνι