(Ενδιαφέρει Ολυμπιακό) Ο Ενζολά λύτρωσε τους "βιόλα" στο 90+1

Η Φιορεντίνα κυριάρχησε όσον αφορά στην παραγωγή τελικών προσπαθειών παίζοντας και με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο ημίωρο, για να επικρατήσει με 3-2 της Μπριζ στο φινάλε και να αποκτήσει αβαντάζ για πρόκριση στον τελικό του Conference.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η Φιορεντίνα ήταν το μεγάλο φαβορί στο ζευγάρι με την Μπριζ για τα ημιτελικά του Conference League και το έδειξε το βράδυ της Πέμπτης (02/05), με την ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο να επικρατεί έστω και δύσκολα με 3-2 της αντιπάλου της και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το πρώτο μέρος ήταν άκρως εντυπωσιακό από πλευράς των Ιταλών και ανταμείφθηκαν για την υπεροχή τους (12-3 οι τελικές, 5-2 εντός εστίας) αφού πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός γκολ.

Ο Σοτίλ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του μόλις στο 5ο λεπτό, ο Βάνακεν ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 17', όμως ο Μπελότι φρόντισε να επαναφέρει το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του γράφοντας το 2-1 στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Μπριζ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα με την αποβολή του Ονιεντίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 61ο λεπτό όμως δύο λεπτά αργότερα έφερε το ματς σε ισορροπία με τον Τιάγκο (2-2), γεγονός που πάγωσε τους γηπεδούχους.

Το τελευταίο ημίωρο, βρήκε την Φιορεντίνα να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της νίκης που θα της έδινε αβαντάζ πρόκρισης για τον τελικό στην OPAP Arena και το βρήκε στο 90+1', με τον Ενζολά να λυτρώνει την ομάδα του γράφοντας το 3-2 -έχοντας μπει αλλαγή στο 88ο λεπτό- και να την στέλνει με άλλο αέρα στο Βέλγιο την άλλη Πέμπτη (09/05), για να διεκδικήσει τη δεύτερη σερί παρουσία της στον τελικό του Conference (έχασε πέρυσι από την Γουέστ Χαμ).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Άρτουρ (70' Λόπες), Μποναβεντούρα (88' Μπαράκ), Μπελτράν (70' Ικονέ), Γκονσάλες, Μπελότι (88' Ενζολά), Σοτίλ (52' Κουαμέ)

ΜΠΡΙΖ: Γιάκερς, Σάμπε, Σπίλερς (90' Ορντόνεζ), Μέχελε, Μέχερ, Σκόρας (66' Νίλσεν), Οντόι (90' Μπαλάντα), Ονιεντίκα, Τζουτγκλά (79' Βέτλεσεν), Βάνακεν, Τιάγκο