Με φοβερή ανατροπή η Μπρεστ θα παίξει ξανά Champions League

Η Μπρεστ κατάφερε να φύγει με νίκη από τη Βρετάνη κόντρα στη Ρεν στο καλύτερο ματς της σεζόν και το 5-4 την επαναφέρει στον δρόμο προς το Champions League.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η εκπληκτική Μπρεστ έβαλε τέλος σε ένα σερί δύο ηττών και στο καλύτερο παιχνίδι της φετινής Ligue 1 επικράτησε με 5-4 της Ρεν στη Βρετάνη για την 31η αγωνιστική, επιστρέφοντας στην 3η θέση και στον δρόμο για το Champions League.

Ο Αρνό Καλιμουεντό έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο αγώνας ήταν αρκετά ανοιχτός. Στο 11' ο Στεβ Μουνιέ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, που είχαν την κατοχή και τις καλύτερες στιγμές.

Η δικαίωση των κόπων τους ήρθε στην αρχή του 2ου μέρους, πρώτα με το αυτογκόλ του Γουαρμέντ Ομαρί στο 48' και κατόπιν με το γκολ του Μαρτίν Σατριάνο έξι λεπτά αργότερα. Ο Μαντί Καμαρά αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 66', όμως η Ρεν, που κυνηγάει κι αυτή ένα καλό ευρωπαϊκό εισιτήριο, δεν το έβαλε κάτω.

Οι Αρτούρ Τεάτ και Μαρτέν Τεριέ ισοφάρισαν μέχρι το 79ο λεπτό, όμως το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμα. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα γέμισμα από αριστερά, ο Λιλιάν Μπρασιέ ανενόχλητος έπιασε μια κεφαλιά πέφτοντας και έδωσε τη νίκη στους "μπρεστουά", που εξασφάλισαν για πρώτη φορά την ευρωπαϊκή παρουσία τους, όμως πλέον κυνηγούν ξεκάθαρα το σεντόνι.