Οθέλλος - Εθνικός: Επιστροφή στις νίκες με Ναρντίνι-Πιχ (φώτος)

Νίκη με 2-1 για τον Οθέλλο στο “Αμμόχωστος” επί του Εθνικού Άχνας για την 10η αγωνιστική στον Β΄Όμιλο της Β΄Φάσης του πρωταθλήματος Cyta.

Νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες για τον Οθέλλο, ήττα μετά από δύο συνεχόμενες νίκες για την ομάδα της Άχνας. Πρώτο ματς για τον Εθνικό μετά την ολοκλήρωση της συνεργασίας με τον Μαρίνο Σατσιά, με τον Μπόρτζε Τζούρεφ στον πάγκο.

Καλύτερος ο Οθέλλος στο πρώτο μέρος πήρε προβάδισμα με γκολ των Ναρντίνι στο 32’ και Πιχ στο  34’.

Αλλαγή σκηνικού στο β΄μέρος με τον Εθνικό να παίρνει την πρωτοβουλία και να έχει ευκαιρίες παρόλα αυτά η ομάδα της Άχνας, κατάφερε μόνο να μειώσει με γκολ του Ιωάννου και γνώρισε έτσι την ήττα.

Καλός ρυθμός και πολλές φάσεις σε ένα ματς που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους.

Στους 26 βαθμούς βρίσκεται πλέον ο Οθέλλος και στην 7η θέση της βαθμολογίας. Στους 46 έμεινε ο Εθνικός που βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα. Στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

- Έναρξη του αγώνα

1' Ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Σούτο για τον Οθέλλο! Το σουτ του εντός περιοχής κόντραρε στον Αρτυματά και κατέληξε κόρνερ.

6' Νέα φάση για τον Οθέλλο! Μακρινό σουτ του Κυριάκου στο οριζόντιο δοκάρι!

9' Φάση για τον Εθνικό... Σουτ του Σπιρόφσκι εντός περιοχής κοντράρει σε παίκτη του Οθέλλου και καταλήγει κόρνερ.

20' Απόκρουση του Παναγή σε σουτ του Πιχ, η μπάλα καταλήγει κόρνερ

23' Φάση για τον Εθνικό. Σέντρα του Μάριου Ηλία, προβολή του Ιωαννίδη, δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα και η μπάλα κατέληξε άουτ

26' Εκτός γηπέδου προς το παρών ο Σταμούλης, τραυματίστηκε σε ένα μαρκάρισμα που επιχείρησε με τον Μάριο Ηλία. Τον φροντίζει το ιατρικό τιμ.

28' Φάση για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Ριστέφσκι μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

29' Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Σταμούλης

32΄ ΓΚΟΛ 1-0 ο Οθέλλος με τον Ναρντίνι! Σε εκτέλεση φάουλ, ο Χριστοδούλου, πάτησε με τακουνάκι στον Ναρντίνι που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ!

ρτγτρ

34΄ ΓΚΟΛ 2-0 ο Οθέλλος με τον Πιχ! Λάθος στην άμυνα του Εθνικού με τον Αρτυματά να κάνει λάθος, να χάνει την μπάλα από τον Πιχ, που μπήκε στην περιοχή ξεπέρασε και τον Παναγή και με πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

τρηρ

40' Αναγκαστική αλλαγή ο Σταμούλης. Στη θέση του ο Ανάγκ.

45' Ελέγχθηκε φάση στο VAR για χέρι του Ριστέφσκι στην περιοχή. Δεν υπήρχε τίποτα μεμπτό όπως έκριναν στο VAR.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

Ημίχρονο στο παιχνίδι.

Διπλή αλλαγή για Εθνικό… Οι Νικολάου και Λίπσκι στις θέσεις των Πεχλιβάνη και Κωνσταντίνου Ηλία

Έναρξη β΄μέρους

48’ Κίτρινη στον Σούτο για μαρκάρισμα σε εναέρια μονομαχία με τον Αρτυματά.

53' Πρώτη φάση στο β΄μέρος για τον Εθνικό... Σέντρα του Λίπσκι, κεφαλιά του Ριστέφσκι μπλοκάρει ο Παναγιώτου

55' Ευκαιρία για τον Οθέλλο... Κεφαλιά του Σούτο καταλήγει άουτ.

58' 2-1 μειώνει ο Περατικός! Διώξιμο από τους παίκτες του Οθέλλου μετά από σέντρα, όμως ο Περατικός ήταν εκτός περιοχής και έπιασε ωραίο δυνατό σουτ μειώνοντας το σκορ.

erfre

59' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Ντράζιτς και Καμπρέρα στις θέσεις των Μάριο Ηλία και Ιωαννίδη

66' Ο Μπέκερ στη θέση του Χριστοφή. Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Τζούρεφ.

69' Μυϊκό πρόβλημα για τον Ανάγκ που αποχωρεί και θα γίνει αλλαγή.

70΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό... Σέντρα του Νικολάου, σουτ του Καμπρέρα αποκρούει ο Παναγιώτου

71' Ο Σλάβικ στη θέση του τραυματία Ανάνγκ.

72' Νέα φάση για τον Εθνικό. Σουτ του Νικολάου, κοντράρει σε συμπαίκτη του η μπάλα και καταλήγει μόλις έξω.

74' Κίτρινη στον Ριστέφσκι.

83' Διπλή αλλαγή για Οθέλλο. Ιωάννου και Σανγκαρέ στις θέσεις των Κατσιατή και Χατζηπασχάλη

85' Κίτρινη στον Χριστοδούλου για τάκλιν στον Αρτυματά